Ile kosztują nas mostki termiczne (cz.1)?

6 maja 2013
Tomasz Turkoniak

Ostatnimi czasy zrobił się duży szum medialny wokół mostków termicznych jakie występują w budynkach. Każdy budujący spotkał się z tym pojęciem, ale nie każdy je rozumie. Zazwyczaj inwestorzy wiedzą tylko tyle, że występowanie mostków termicznych w budynkach jest rzeczą niepożądaną… I bardzo słusznie, bo mostki termiczne to przecież dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Są to miejsca, w których ciepło przenika z większą intensywnością w stosunku do miejsc,w których te mostki termiczne nie występują.
Ale ile tak naprawdę kosztują nas mostki termiczne? Wszędzie słyszymy tylko o podwyższonych kosztach za ogrzewanie, ale nikt nie mówi i nikt nie pisze ile to pieniędzy musimy więcej wydać. Pieniędzy, które z pewnością są wyrzucane w błoto.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym występującym na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczków betonu komórkowego (tzw. siporeks).
Najwięcej takich budynków powstało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Część inwestorów wykonywała wieniec stropowy na całej szerokości ściany a część z nich próbowała go docieplać płytami wiórowo-cementowymi grubości 20-30 mm.
Dla takich przypadków wartość współczynnika przenikania ciepła (taką wielkością określamy wpływ mostka termicznego) dla pierwszego i drugiego wariantu wynosi odpowiednio 0,204 i 0,117 [W/mK].
W tym miejscu musiałem posłużyć się dość tajemniczą jednostką dla każdego budującego. Może nie będę definiował tej jednostki, a jedynie przełożę wartość współczynników przenikania ciepła na wartość w pieniądzu.
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za czterdzieści metrów bieżących mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie obwodu ma jednorodzinny budynek mieszkalny.
Wariant I (wieniec stropowy na całej szerokości ściany):
– olej opałowy: 398,71 zł/rok,
– energia elektryczna: 557,30 zł/rok
– węgiel kamienny: 96,48 zł/rok
– gaz płynny: 276,04 zł/rok,
– gaz ziemny: 203,90 zł/rok,
– drewno opałowe: 105,65 zł/rok,
– eko-groszek: 152,14 zł/rok.
Wariant II (wieniec stropowy docieplony płytą wiórowo-cementową gr. 20 mm):
– olej opałowy: 228,67 zł/rok,
– energia elektryczna: 319,63 zł/rok
– węgiel kamienny: 55,33 zł/rok
– gaz płynny: 158,32 zł/rok,
– gaz ziemny: 116,94 zł/rok,
– drewno opałowe: 60,59 zł/rok,
– eko-groszek: 87,26 zł/rok.
Po przeanalizowaniu podanych kwot w obu wariantach w zależności od nośnika energii wszystkim nam nasuwa się tylko jeden wniosek…do termomodernizacji takich budynków należy przystępować bezzwłocznie.
Proszę pamiętać, że to tylko jeden z wielu mostków termicznych jakie występują w budynkach. Zatem całkowite dodatkowe koszty za ogrzewanie budynków na poczet występujących mostków termicznych są dużo dużo większe niż moglibyśmy przypuszczać.
Należy również mieć na uwadze fakt, iż zaoszczędzone pieniądze – różnica pomiędzy kosztami ogrzewania przed termomodernizacją a po termomodernizacji – mogą być wydane na spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby termomodernizacji budynku.
fot.1. Mostki termiczne na wieńcu stropowym i wieńcu ścianki kolankowej (Lwówek Śląski). fot.2. Mostki termiczne na wieńcach stropowych (Lwówek Śląski). fot.3. Mostki termiczne na wieńcu stropowym (Lwówek Śląski).fot.4. Mostek termiczny na wieńcu stropowym w obu wariantach.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

Dodaj komentarz