Jak poprawnie ułożyć folię kubełkową?

11 listopada 2014
Tomasz Turkoniak

Wykonawcy robót budowlanych przy realizacji stanu „zerowego” zawsze mają odwieczny dylemat. Jak ułożyć folię kubełkową? Kubełkami w stronę ściany czy kubełkami w stronę gruntu?

Otóż sprawa nie jest taka jednoznaczna. Są przypadki, w których będziemy układać folię kubełkami w stronę ściany lub kubełkami w stronę gruntu.

Kubełkami w stronę ściany..

Folię możemy układać kubełkami w stronę ściany, bezpośrednio na hydroizolacji, jeżeli na ścianie fundamentowej wykonano hydroizolację odporną na docisk kubełków folii wywołany parciem gruntu. W takim przypadku hydroizolacja nie ulegnie zniszczeniu, a kubełki dodatkowo stworzą przestrzeń umożliwiającą odparowanie wilgoci ze ścian fundamentowych.

Jeżeli folię ułożono kubełkami w stronę ściany, bezpośrednio na hydroizolacji, a hydroizolacja nie jest odporna na docisk, wówczas dojdzie do jej uszkodzenia i zawilgocenia ściany fundamentowej.

Kubełkami w stronę gruntu..

Folię musimy ułożyć kubełkami w stronę gruntu jeżeli układamy ją bezpośrednio na warstwie termoizolacyjnej (np. polistyren ekspandowany). W przeciwnym wypadku kubełki folii będą zgniatać warstwę termoizolacji pod naporem gruntu, który również będzie się zagęszczał pod własnym ciężarem.

Jeżeli folię ułożono kubełkami w stronę warstwy termoizolacyjnej, a do przyklejania płyt polistyrenu ekspandowanego zużyto zbyt dużo kleju, wówczas może dojść do uszkodzenia nawet samej hydroizolacji. Siły wywołane przemieszczaniem się warstwy termoizolacji pod naporem zagęszczającego się gruntu przełożą się na połączenie klejowe płyt polistyrenu ekspandowanego z hydroizolacją.

Jeżeli zastosowano hydroizolację o dużym oporze dyfuzyjnym a wilgoć technologiczna ścian fundamentowych uległa odparowaniu, wówczas folię możemy ułożyć bezpośrednio na hydroizolacji kubełkami w stronę gruntu.

W przypadku zastosowania membrany kubełkowej ze zgrzaną geowłókniną wraz z budową systemu drenarskiego, folię układamy kubełkami w stronę gruntu. Dla takiego rozwiązania woda z pod membrany spływa bezpośredni do rury drenarskiej.

Po co właściwie ta folia?

Folia kubełkowa służy jedynie do ochrony hydroizolacji lub termoizolacji przed uszkodzeniem podczas zasypywania wykopów. Chroni również przed gryzoniami czy rozrastającym się system korzennym pobliskich roślin. Niestety część wykonawców uważa folię kubełkową za hydroizolację części podziemnej budynku.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

Dodaj komentarz