Kupujemy stolarkę okienną. Poradnik (cz.2).

19 lutego 2014
Tomasz Turkoniak

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy sprawy związane ze współczynnikiem przenikania ciepła okien. Dzisiaj omówimy kolejny parametr techniczny określający właściwości okien, który ma również wpływ na bilans energetyczny budynku. Mowa tutaj o współczynniku całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g, który jest pomijany w kampaniach marketingowych producentów stolarki okiennej.

Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g.
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g jest to stosunek energii słonecznej przepuszczanej przez szybę do energii słonecznej padającej na szybę. Innymi słowy, współczynnik g określa procentową ilość przepuszczanej energii słonecznej, która składa się na sumę energii przepuszczanej bezpośrednio oraz absorbowanej przez szklenie i emitowanej do wnętrza budynku. Teoretycznie współczynnik g może przyjmować wartości od 0 do 1.
Współczynnik g ma niebagatelny wpływ na zyski słoneczne, co bezpośrednio przekłada się na całkowity bilans energetyczny budynku. Im wyższy współczynnik g tym wyższe zyski słoneczne i tym mniejsze zużycie opału na potrzeby ogrzewania budynku. W sezonie grzewczym zyski słoneczne stanowią darmowe źródło energii.
Wysoka wartość współczynnika g w sezonie grzewczym jest zaletą. Po za sezonem grzewczym wysoka wartość współczynnika g jest wadą, gdyż może prowadzić to do przegrzewania pomieszczeń w budynku. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej wartości współczynnika g z uwagi na wysokie zyski słoneczne zimą i niskie zyski słoneczne latem. Oczywiście przed nadmiernymi zyskami słonecznymi latem można posiłkować się roletami czy markizami.
Z uwagi na użyte materiały do wykonania pakietu szybowego okna, obniżanie współczynnika przenikania ciepła szyby przekłada się na obniżenie wartości współczynnika g. Oznacza to, że zazwyczaj okna ze szkleniem pojedynczym mają wyższa wartość współczynnika g niż okna ze szkleniem potrójnym. Wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła decydujemy się na mniejsze zyski słoneczne przez cały rok.
W chwili obecnej na rynku można zakupić okna wyposażone w pakiety szybowe, dla których w dowolnym momencie może zmieniać wartość współczynnika g. Latem współczynnik g może przybierać wartości niższe, a zimą wartości wyższe.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

2 komentarze

  1. Bartek

    Tomku, mógłbyś rozwinąć temat szyb ze zmiennym współczynnikiem g ? Jak zmienia się ten współczynnik? Szyba jest wyposażona w jakieś aktywne filtry? Szalenie mnie to zainteresowało.
    P.S. Świetny blog – masa przydatnej wiedzy :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz