Kupujemy stolarkę okienną. Poradnik (cz.4).

3 kwietnia 2014
Tomasz Turkoniak

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy sprawy związane z przepuszczalnością powietrza. Dzisiaj omówimy kolejny parametr techniczny określający właściwości okien, który ma wpływ na ich komfort użytkowania. Mowa tutaj o siłach operacyjnych.

Siły operacyjne.
Siły operacyjne to nic innego jak siły jakie należy użyć do otwierania i zamykania okien albo do obracania klamką okienną.
Na podstawie odpowiednich norm okna można zakwalifikować do jednej z dwóch klas sił operacyjnych. W pierwszej klasie wartość siły niezbędnej do otworzenia i zamknięcia okna albo do obrotu klamką okienną wynosi 100 N (około 10 kg), natomiast wartość siły w klasie drugiej wynosi już tylko 30 N (około 3 kg).
Oznacza to, że okna zakwalifikowane do klasy drugiej warto zamontować w pomieszczeniach, z których będą korzystać dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które cenią sobie komfort użytkowania.
Największy wpływ na klasyfikację okien z uwagi na siły operacyjne mają okucia budowlane.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

3 komentarze

  1. Bartek

    Właściwie jest to mało istotny parametr, przy wyborze okna, ale dobrze wiedzieć, że taki istnieje 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz