Ile kosztują nas mostki termiczne (cz.2)?

13 maja 2013
Tomasz Turkoniak

W tamtym tygodniu zajmowaliśmy się mostkami termicznymi, które występują na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczków betonu komórkowego. Mostek termiczny rozpatrywaliśmy w dwóch wariantach: bez docieplenia oraz z dociepleniem płytami wiórowo-cementowymi. Rozwiązanie detalu było znane nam w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym, który jest często popełniany przez wykonawców i inwestorów w czasach obecnych. Mowa tutaj o mostku termicznym jaki możemy spotkać na żelbetowej płycie balkonowej, która połączona jest z wieńcem stropowym. Płyta balkonowa najczęściej przerywa docieplenie ściany zewnętrznej, zaś sama również nie jest docieplana z uwagi na iluzjonistyczne zmniejszanie kosztów budowy przez inwestora.
Rozpatrzmy przypadek ściany dwuwarstwowej z pustaków ceramiki poryzowanej o grubości 250 mm, która izolowana jest styropianem o grubości 150 mm. Obliczeniowa wartość mostka termicznego dla niżej przedstawionego modelu wynosi 0,620 [W/mK].
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za trzy metry bieżące mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie długości ma balkon w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
Roczny koszt mostka termicznego wywołanego płytą balkonową w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 90,80 zł/rok,
– energia elektryczna: 127,03 zł/rok
– węgiel kamienny: 21,99 zł/rok
– gaz płynny: 62,92 zł/rok,
– gaz ziemny: 46,48 zł/rok,
– drewno opałowe: 24,08 zł/rok,
– eko-groszek: 34,68 zł/rok.
Niestety we współczesnym budownictwie popełnia się ciągle wiele błędów czego efektem jest powstawanie mostków termicznych, które generują dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku.
Źródłem popełnianych błędów jest zbyt mała wiedza wykonawcy lub nieświadomość inwestorów.
fot.1. Mostek termiczny przy płycie balkonowej (Lwówek Śląski) fot.2. Mostek termiczny przy płycie balkonowej (Lwówek Śląski) fot.3. Mostek termiczny przy płycie balkonowej (Lwówek Śląski) fot.4. Mostek termiczny przy płycie balkonowej (Lwówek Śląski) fot.5. Mostek termiczny wywołany nieciągłością izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

Dodaj komentarz