Źle zamontowana stolarka drzwiowa.

28 czerwca 2012
Tomasz Turkoniak

Kolejny popis znajomości budowlanki. Montaż drzwi wejściowych do jednorodzinnego budynku mieszkalnego przerósł możliwości wykonawców…
Inwestor był zaniepokojony panującą niską temperaturą w wiatrołapie na poziomie 6˚C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -5˚C) pomimo zainstalowania ogrzewania podłogowego. Sądził, że powierzchnia grzejnika podłogowego jest zbyt mała i postanowił dołożyć jeszcze jeden grzejnik, tym razem na ścianie. Ku jemu zdziwieniu temperatura w pomieszczeniu wzrosła tylko do 7˚C (przy dalej panujących niekorzystnych warunkach zewnętrznych).
Po przeprowadzeniu wizji lokalnej i wykonaniu zdjęć termowizyjnych szybko znalazła się przyczyna panujących niskich temperatur w wiatrołapie. Otóż budynek został ocieplony w czasie kiedy nie zamontowana była stolarka drzwiowa. Wykonawca przykleił płyty styropianowe do krawędzi otworu drzwiowego a monter drzwi zamontował ramę drzwiową w osi ściany (płyty styropianowe nie nachodziły na ramę drzwiową). W efekcie powstał mostek termiczny i doszło do rozwoju grzybów pleśniowych na ościeżach w pomieszczeniu wiatrołapu. Oczywiście ani jedna ani druga ekipa nie widzi błędu w swoich poczynaniach. Widzi natomiast wszystko „oko” kamery termowizyjnej.
Mostek termiczny wokół ościeży drzwiowych

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

Dodaj komentarz