Jakie wybrać zewnętrzne żaluzje okienne (cz.1)?

28 grudnia 2013
Tomasz Turkoniak

Przed tym pytaniem stoi nie jeden inwestor, ponieważ do głównych zalet zewnętrznych żaluzji okiennych jest obniżenie strat ciepła przez przenikanie przez stolarkę okienną. Po opuszczeniu żaluzji, pomiędzy samą żaluzją a stolarką okienną powstaje warstwa powietrza, która stanowi dodatkowy opór cieplny. Dodatkowy opór cieplny stanowi również sama żaluzja.
Pod względem wysokości strat ciepła przez przenikanie przez stolarkę okienną zewnętrzne żaluzje okienne możemy podzielić z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane oraz z uwagi na przyporządkowanie do klasy przepuszczalności powietrza.

W przypadku pierwszego podziału możemy rozróżnić następujące typy żaluzji:
– zwijane aluminiowe,
– zwijane drewniane,
– zwijane z tworzywa sztucznego bez wypełnienia pianką,
– zwijane z tworzywa sztucznego z wypełnieniem pianką,
– drewniane o grubości 28 [mm].

Natomiast dla drugiego podziału możemy rozróżnić żaluzje:
– o bardzo wysokiej przepuszczalności powietrza,
– o wysokiej przepuszczalności powietrza,
– o średniej przepuszczalności powietrza,
– o niskiej przepuszczalności powietrza,
– powietrznoszczelne.

Dla określenia strat ciepła przez przenikanie przeprowadzono obliczenia dla stolarki okiennej nie wyposażonej w zewnętrzne żaluzje okienne oraz dla stolarki okiennej wyposażonej w żaluzje okienne z uwzględnieniem podziału na typ żaluzji i ich klasę przepuszczalności powietrza.
Do obliczeń strat ciepła przyjęto stolarkę okienną o następujących parametrach technicznych:
– jednodzielna o wymiarach zewnętrznych 1200 x 1500 [mm],
– profil pięciokomorowy z PCW,
– szklenie podwójne z pustką wypełnioną gazem szlachetnym,
– szklenie pokryte jedną warstwą powłoki niskoemisyjnej,
– ramka dystansowa stalowa,

Na podstawie wyników obliczeń strat ciepła przez przenikanie przez stolarkę okienną wysunięto następujące wnioski:
– przy zastosowaniu żaluzji aluminiowych zwijanych dla każdej z pięciu klas przepuszczalności powietrza straty ciepła obniżały się odpowiednio o 10, 11, 14, 17 i 20 [%],
– przy zastosowaniu żaluzji zwijanych drewnianych i żaluzji zwijanych z tworzywa sztucznego bez wypełnienia pianką dla każdej z pięciu klas przepuszczalności powietrza straty ciepła obniżały się odpowiednio o 10, 14, 19, 23 i 27 [%],
– przy zastosowaniu żaluzji zwijanych z tworzywa sztucznego z wypełnieniem pianką dla każdej z pięciu klas przepuszczalności powietrza straty ciepła obniżały się odpowiednio o 10, 15, 21, 27 i 30 [%],
– przy zastosowaniu żaluzji drewnianych o grubości 28 [mm] dla każdej z pięciu klas przepuszczalności powietrza straty ciepła obniżały się odpowiednio o 10, 16, 23, 29 i 33 [%],
– dla żaluzji o bardzo wysokiej przepuszczalności powietrza straty ciepła są takie same bez względu na rodzaj materiału z którego zostały wykonane,
– wraz ze zwiększeniem izolacyjności termicznej żaluzji następuje obniżenie strat ciepła,
– wraz ze zwiększeniem szczelności powietrznej żaluzji następuje obniżenie strat ciepła,
– im większa izolacyjność termiczna okna tym mniejsza opłacalność stosowania żaluzji okiennych.

W rozpatrywanych przypadkach obniżenie strat ciepła przez przenikanie dla stolarki okiennej oscylowało w granicach od 10 do 33 [%]. Jest to wysoka wartość, ponieważ straty ciepła przez przenikanie przez stolarkę okienną w ogólnym bilansie energetycznym budynku wynoszą nawet do 25 [%].
Zatem stosowanie zewnętrznych żaluzji okiennych powinno być poparte rachunkiem techniczno-ekonomicznym uwzględniającym  parametry techniczne stolarki okiennej oraz koszt zakupu i montażu żaluzji i wypływające z tego tytułu niższe koszty za ogrzewanie.
Należy mieć również na uwadze fakt, że obliczenia wykonano przy stałej długości sezonu grzewczego. Stosowanie zewnętrznych żaluzji okiennych skróci jego długość co przełoży się jeszcze na niższe rachunki za ogrzewanie.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

2 komentarze

 1. TG

  Cześć Tomasz jest jeszcze jeden podział rolet dotyczący ich budowy i tu jest zawsze problem jaką roletę wybrać, czy:
  1.Roleta nakładana
  – z skrzynką PCV
  – z skrzynką betonową w nadprożu
  2.Roleta zewnętrzna
  – z skrzynką bez zabudowy
  – z skrzynką pod zabudowę
  Wybór prawidłowej jest trudny ale moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest roleta zewnętrzna + skrzynką pod zabudowę, przetestowałem już wszystkie na własnym przykładzie i takie rolety aktualnie polecam Klientom.
  Rolety można jeszcze podzielić ze względu na napęd:
  -ręczny
  -elektryczny

  Wybór odpowiedniej jest istotny ponieważ wybieramy mniejszy lub większy mostek termiczny na skrzynce.

  Pozdrawiam
  TG

  Odpowiedz
 2. mgr inż. Tomasz Turkoniak Autor wpisu

  Twoje spostrzeżenie jest bardzo trafne. Faktycznie, w moich rozważaniach pominąłem wpływ mostka termicznego od rolety na całkowite straty ciepła przez stolarkę okienną. Wybór rolety według Twojego podziału ma również wpływ na bilans energetyczny całego budynku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz