Termowizja budynku w Płóczkach Dolnych.

6 stycznia 2014
Tomasz Turkoniak

Akcja „ZATRZYMAJ CIEPŁO” zebrała już pierwsze żniwa podczas przeprowadzonego bezpłatnie badania termowizyjnego nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w miejscowości Płóczki Dolne nieopodal Lwówka Śląskiego.
W trakcie badań na szczęście wykryto tylko kilka nieprawidłowości w zewnętrznej obudowie budynku. Na poniższych termogramach przedstawiamy kilka z nich:
– fot.1, fot.2 – infiltracja powietrza zewnętrznego na połączeniu zespołu roletowego i stolarki okiennej,
– fot.3, fot.4 – infiltracja powietrza zewnętrznego na styku ościeżnicy drzwiowej i skrzydeł drzwiowych,
– fot.5 – infiltracja powietrza zewnętrznego przez kratkę nawiewną systemu rur rozprowadzających ciepło z wkładu kominkowego (dystrybucja gorącego powietrza).
Opisane nieprawidłowości są możliwe do usunięcia w trakcie eksploatacji budynku i ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia obniżenia strat ciepła.
Przystąpienie właścicieli budynku do akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO” było właściwym posunięciem podyktowanym co raz to większą świadomością użytkowników o kosztach eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynku.
W następnych artykułach postaram się przedstawić kolejne budynki objęte badaniem w ramach akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO”, której celem jest propagowanie budownictwa energooszczędnego i wskazanie właścicielom budynków przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie.
Fot.1. Infiltracja powietrza zewnętrznego na połączeniu zespołu roletowego i stolarki okiennej. Fot.2. Infiltracja powietrza zewnętrznego na połączeniu zespołu roletowego i stolarki okiennej. Fot.3. Infiltracja powietrza zewnętrznego na styku ościeżnicy drzwiowej i skrzydeł drzwiowych. Fot.4. Infiltracja powietrza zewnętrznego na styku ościeżnicy drzwiowej i skrzydeł drzwiowych. Fot.5. Infiltracja powietrza zewnętrznego przez kratkę nawiewną system rur rozprowadzających ciepło z wkładu kominkowego (dystrybucja gorącego powietrza).

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

Dodaj komentarz