Najgorszy budynek we Lwówku Śląskim.

13 stycznia 2014
Tomasz Turkoniak

Takie miano otrzymał budynek, który był głównym bohaterem akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO” zorganizowanej w poprzednim roku przez właścicieli Biura Inżynierskiego Bogumiła Bytnar.
Ten budynek mógłby posłużyć jako przykład do opracowania atlasu mostków termicznych, ponieważ „nadziany” był nimi jak dobra kasza skwarkami.
Poniższe zdjęcia termowizyjne przedstawiają wiele wad w obudowie zewnętrznej budynku, oto niektóre z nich:
– liniowy mostek termiczny wzdłuż nadproży okiennych (wieniec stropowy) wywołany niewłaściwym ułożeniem warstwy termoizolacyjnej ocieplającej nadproże okienne,
– nierównomierny rozkład temperatury na powierzchni ściany spowodowany niejednorodną budową przegrody składającej się z komponentów budowlanych o różnych wartościach współczynników przewodności cieplnej – zastosowano zaprawę murarską o wyższym współczynniku przewodności cieplnej w stosunku do współczynnika przewodności cieplnej elementu murowego,
– do budowy ścian zastosowano materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, co bezpośrednio przekłada się na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie
– do budowy ścian zastosowano różne materiały – oznacza to, że niektóre mieszkania charakteryzowały się jeszcze większym zużyciem ciepła w stosunku do pozostałych mieszkań.
Na szczęście zarządca i właściciele  budynku podjęli odpowiednią decyzję i w drugiej połowie 2013 roku rozpoczęli roboty termomodernizacyjne polegające na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachu dwudzielnego oraz wymianie stolarki okiennej na klatce schodowej.
Takie działania z pewnością przyniosą wiele korzyści z uwagi na obniżenie rachunków za ogrzewanie o około 35% i krótki czas zwrotu inwestycji budowlanej, który nie przekroczy dziesięciu lat.
W takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa będzie mogła spłacać ratę zaciągniętego kredytu na roboty budowlane z oszczędności jakie przyniosą obniżone rachunki za ogrzewanie.
Niestety w całej Polsce takich budynków jest bardzo wiele, a ludzie nie potrafią zrozumieć, że lepiej jest zainwestować we własną nieruchomość niż w spółki gazownicze czy składy opału. Dlatego akcja „ZATRZYMAJ CIEPŁO” ma za zadanie zmienić świadomość użytkowników budynków. Z pewnością świadomość użytkowników omawianego budynku została odmieniona na zawsze.
Kiedy roboty termomodernizacyjne budynku zostaną zakończone z pewnością przeprowadzimy badania termowizyjne i tym samym określimy jakość robót budowlanych, która według autora powinna być na wysokim poziomie z uwagi na fakt, iż wykonywała to lokalna firma budowlana o nienagannej reputacji.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

4 komentarze

 1. MM

  Można już odświeżyć pomiary po termomodernizacji, sprawdzić czy jest prawidłowo wykonana. Dla czytelnika byłoby to dobre porównanie.

  Odpowiedz
 2. Krystian Tarnowski

  pięknie ukazana polska rzeczywistość szybkiej i nie przemyślanej decyzji
  brak wiedzy na temat hydrofobizacji i jej wartościach użytkowych
  materiał z pod lady po najtańszej linii oporu wykonane zadanie

  znam takich obiektów setki w Polsce … żal płacić pieniędzy na fundusz remontowy
  jednym słowem to patologia budowlana: tanio szybko i byle jak

  Odpowiedz
 3. mgr inż. Tomasz Turkoniak Autor wpisu

  Zgodnie z treścią artykułu, przedstawione zdjęcia termowizyjne ukazują budynek przed termomodernizacją. Zdjęcia termowizyjne po termomodernizacji zostaną przedstawione w kolejnych artykułach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz