Błędy w dociepleniu budynku mieszkalnego.

8 lipca 2012
Tomasz Turkoniak

W 1987 roku nawiedzony kosmita o dość futurystycznym imieniu jak na tamte czasy – PREDATOR, polował na Arnolda i jego bandę biegając po dżungli i wykorzystując swoje zdolności do widzenia w podczerwieni. Blisko 25 lat później ja zacząłem polować na samozwańcze firmy budowlane a raczej niczym Indiana Jones poszukiwać pamiątek na budowie pozostawionych po bohaterach dzisiejszego artykułu, wykorzystując te same możliwości co nasz przybysz z obcej planety w minionym wieku.
Proszę mi wierzyć, że długo szukać nie trzeba, ponieważ jakość robót w ostatnich latach mocno podupadła, co bezpośrednio związane jest z boomem budowlanym i pojawieniem się na rynku wielu firm budowlanych, które na siłę próbują wznosić się na fali wzrostu gospodarczego.
Jedna z nich podjęła próbę zamontowania bramy garażowej. Próba ta skończyła się fiaskiem. Dwa grzejniki hulają jak oszalałe a w garażu temperatura ledwo sięga dwóch kresek powyżej zera. Przyczyną była źle zamontowana prowadnica, która uniemożliwiała prawidłowe zamknięcie bramy garażowej. Ostatni jej segment był odchylony od pionu czego skutkiem było powstanie szczeliny grubości 1,0 cm na całej szerokości otworu.
Inna firma budowlana również postanowiła skrzywdzić tych samych inwestorów i rozpoczęła prace związane z dociepleniem ścian budynku. Efektem tego było powstanie mostka termicznego na całym obwodzie budynku. W linii cokołu pomiędzy ociepleniem ścian fundamentowych a ścian parteru pozostawiono szczelinę grubości 0,5÷1,0 cm. Cud, że w pomieszczeniach nie doszło do rozwoju grzybów pleśniowych.
Przykład tej budowy potwierdza z jakim mamy do czynienia partactwem zafundowanym przez firmy budowlane. Przecież budowa domu wiąże się z wydaniem wielu tysięcy złotych, które w tym przypadku zostały wyrzucone w błoto. Dopiero co właściciel się wprowadził, a już trzeba przeprowadzić remont. I tutaj rodzi się pytanie.. Jak i czym kierować się przy wyborze wykonawcy? Ale o tym w kolejnych artykułach..
Brak ciągłości izolacji termicznej w strefie cokołowej. Brak ciągłości izolacji termicznej w strefie cokołowej. Błędnie zamontowana brama garażowa

 

 

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

Dodaj komentarz