Bezpłatne badania termowizyjne.

14 listopada 2013
Tomasz Turkoniak

Ruszyła kolejna edycja akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO” organizowana przez właścicieli Biura Inżynierskiego Bogumiła Bytnar, która skierowana jest przede wszystkim do właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego.
Celem akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO” jest edukacja użytkowników obiektów budowlanych w zakresie oszczędzania energii i izolacyjności cieplnej, a także propagowanie energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjno – materiałowych stosowanych przy wznoszeniu obiektów budowlanych lub wykorzystywanych przy termomodernizacji obiektów już istniejących.
Aby móc zrealizować założenia organizowanej akcji „ZATRZYMAJ CIEPŁO”, zdecydowano się na przeprowadzenie bezpłatnych badań termowizyjnych budynków położonych na terenie Gminy Lwówek Śląski. W oparciu o wyniki przeprowadzanych badań zostanie podniesiona świadomość społeczeństwa na temat możliwości obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem budynków i poprawienia komfortu osób przebywających w tych budynkach.
Termowizja w budownictwie wykorzystywana jest przede wszystkim przy wykrywaniu wad w izolacji termicznej przegród zewnętrznych oraz wszelkich nieszczelności umożliwiających ucieczkę ciepła w wyniku zintensyfikowanej wentylacji. Pozwala ona na przeprowadzenie odbioru końcowego robót budowlanych związanych z budową budynków lub z termomodernizacją budynków już istniejących. To oczywiście nie jest zamknięty katalog możliwych zastosowań kamery termowizyjnej. Można ją również wykorzystać np. do ustalenia lokalizacji wycieku ciepłej wody z rur instalacji ogrzewania podłogowego.
W dobie sprzyjającej koniunktury w budownictwie zrodziło się wiele firm budowlanych, których fachowość i rzetelność budzi wiele zastrzeżeń. Niestety wielu inwestorów korzysta z usług takich przedsiębiorców, kierując się przede wszystkim niską ceną oferowanej przez nich usługi. W ślad za niską ceną podąża niska jakość robót budowlanych i zastosowanych materiałów, a oszczędności związane z wyborem najtańszej oferty są iluzjonistyczne. Czar pryska, gdy inwestor dostaje zdjęcia termowizyjne budynku, który nadziany jest mostkami termicznymi jak dobra kasza skwarkami.
Występowanie mostków termicznych w obudowie zewnętrznej budynków jest przyczyną start ciepła i związanych z tym wysokich rachunków za ogrzewanie. Często, choć nie bywa to regułą, na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych w miejscu istnienia mostków termicznych dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych w postaci kolorowych nalotów (najczęściej koloru czarnego). Grzyby pleśniowe wytwarzają z kolei mytotoksyny, które wpływają niszcząco na organizmy żywe i są powodem powstawania u ludzi takich chorób jak alergia, astma, nowotwory czy niepłodność.
Dlatego, aby przyszli inwestorzy nie wpadli w pułapkę pseudo oszczędzania, Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar wyszło z inicjatywą naprzeciw problemom z jakimi boryka się współczesny sektor budowlany i postanowiło zorganizować przedsięwzięcie będące lekiem na niewłaściwie podejmowane decyzje inwestycyjne w zakresie oszczędzania energii.
Aby móc przystąpić do programu „ZATRZYMAJ CIEPŁO” wystarczy wysłać na adres biuro@bogumilabytnar.pl list zawierający podstawowe dane: imię, nazwisko osoby upoważnionej do kontaktu, adres e – mail, adres i zdjęcie cyfrowe budynku oraz w miarę możliwości opis konstrukcji budynku.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

  1. AJ

    Szczerze polecam. Cztery lata temu, dzięki badaniom termowizyjnym udało się wykryć że ekipa która zakończyła remont naszego domu zapomniała o dołożeniu dwumetrowego paska wełny mineralnej na łączeniu dachu ze ścianą. Po uzupełnieniu okazało się, że sień jest całkiem ciepłym pomieszczeniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz