Jak wybrać firmę budowlaną we Lwówku Śląskim?

11 listopada 2013
Tomasz Turkoniak

Takie pytanie stawia sobie każdy inwestor przed budową swojego wymarzonego domu. W większości przypadków wybór firmy wykonawczej podyktowany jest ceną za robociznę. Oczywiście wybór pada na wykonawcę, który zaoferuje najniższą cenę za usługę…i na tym etapie możemy popełnić błąd, ponieważ porównujemy ceny za usługę kierując się tymi samymi zasadami jak przy porównywaniu cen za produkty. Na przykład chcemy zakupić konkretny model telewizora konkretnego producenta. Sprawą oczywistą jest, że skusimy się na ofertę z niższą ceną niż z ceną wyższą za produkt, ponieważ w każdym przypadku zakupimy telewizor o tych samych parametrach technicznych. Jednak nie możemy tego samego powiedzieć o usługach. Oznacza to, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić czy usługa za niższą cenę jest korzystniejsza niż za cenę wyższą.
Na tym etapie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego jeden wykonawca przedstawia ofertę z niższą ceną niż drugi wykonawca, chociaż każdy z nich wycenił ten sam zakres robót związanych z budową domu.
Otóż „droższe” firmy budowlane zazwyczaj zatrudniają wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a to przekłada się bezpośrednio na jakość robót budowlanych. „Droższe” firmy budowlane to również dłuższe okresy gwarancyjne na wykonane roboty budowlane. Z kolei „tańsze” firmy budowlane mogą pozwolić sobie jedynie na zatrudnianie przypadkowych pracowników, którzy nigdy nie mieli zaszczytu być absolwentami budowlanych szkół zawodowych, a gwarancje na roboty budowlane nie są przez nich w ogóle udzielane.
Przy wyborze wykonawcy warto sprawdzić również jego pozycję rynkową. Firmy budowlane o ugruntowanej pozycji funkcjonują na rynku budowlanym najdłużej, co bezpośrednio przekłada się na zaufanie klientów.
Osobiście znam przypadki, w których inwestorzy zdecydowali się na najtańszą firmę budowlaną. Efektem tego było, że nie wybudowany jeszcze dom trzeba było remontować. Wówczas całkowity koszt budowy domu przewyższał ofertę droższej firmy, w przypadku której nie można by było mówić o jakichkolwiek naprawach. Wybór tańszej firmy okazał się pseudo oszczędnością.
Wybór firmy budowlanej jest dla inwestorów zawsze trudnym wyborem, a nie kiedy „rosyjską ruletką”. Wszelkie wątpliwości przyszłych mieszkańców budynku może rozwiać inżynier budowlany, który miał do czynienia z wieloma firmami budowlanymi i potrafi ocenić jakość robót z każdej osobna.
Każdy inwestor musi się poważnie zastanowić nad wyborem, zanim wyda na budowę domu ponad 250 000 PLN.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

4 komentarze

 1. Marek

  Panie Tomku,

  celne uwagi, ale dotyczą nie tylko wyboru firmy we Lwówku Śląskim, ale chyba wszystkich miejsc w Polsce. Wybór usługodawców to nie tylko pomoc inżyniera budowy, ale także opinie znajomych, sąsiadów itp.

  pozdrawiam,

  Marek Pudło

  Odpowiedz
 2. Kamil

  Czasem jest tak, że nie tylko mniejsze firmy zatrudniają losowo wybrane osoby, kiedyś spotkałem się z sytuacją jak pracowałem na etacie, że co sezon cała załoga była praktycznie wymieniania

  Odpowiedz

Dodaj komentarz